
Hhx og htx er nye partnere i ungeprojektet
”Og så det der med, så kan man sige et eller andet, og så griner vi alle sammen. Så kan vi bruge tre minutter på at sidde og grine over det. Og så synes jeg, at vi bare kender hinanden. Som var vi søskende altså.” Citat fra deltager i Frirum-gruppe
Til sommer er vi halvvejs i vores store udviklingsprojekt ’Frirum på Ungdomsuddannelser’, hvor vi udvikler og afprøver relevante og lettilgængelige gruppetilbud for elever på lokale uddannelsesinstitutioner.
Ny partner
På SOSU Silkeborg og College360 (erhvervsuddannelserne) har der nu været fire Frirums-grupper i gang, og vi er godt i gang med at forberede de næste efter sommerferien.
Vi siger tak for et godt samarbejde i projektregi til FGU, hvor vi har afholdt én gruppe, men har valgt fremadrettet at fokusere på at hjælpe eleverne ind i vores mere tema-specifikke ungegrupper inde på Estrupsgade – fx sorggrupper og pårørendegrupper -, i stedet for at afholde en Frirums-gruppe på skolen. Vi forsætter derfor vores tætte samarbejde, men uden om projektet.
Og så siger vi til gengæld stort velkommen til College360 – hhx og htx, som er trådt ind i projektet som ny partner. Planen er at den første Frirum-gruppe skal afholdes på Bindslevs plads efter sommerferien. Som forberedelse hertil har projektleder, Lise Løvschall-Warming, været på feltarbejde, og mødtes med studievejledere, fastholdelsesmentor, og ikke mindst haft et par dage i skole sammen eleverne, for at lære skolen, dens elever og kultur at kende.
Det bliver virkelig spændende at afprøve Frirum på en skole, hvor eleverne – modsat SOSU og College360 (Erhvervsuddannelserne) – har deres daglige gang, hver dag i tre år.
Vi lærer og tilretter – og takker for støtten til, at vi har tiden til det
Vores erfaringer fra projektet indtil nu er, at det giver virkelig god mening. Vi oplever nogle unge, der åbner op i grupperne på helt nye måder, og helt særlige samtaler, som ikke opstår andre steder. Men vi bruger også meget tid på at tilrette, hvordan vi fx rekrutterer, hvordan vi får tilpasset grupperne til skolens hverdag og andre tilbud, og tilrettet dem, så de opleves så relevante og meningsfulde for både elever, ansatte og de frivillige som muligt. Heldigvis er det jo lige præcis derfor, at det er et udviklingsprojekt – så der er tid til at prøve nye ting af, rette til, skifte tidspunkt, samle op og komme godt videre.
Her til slut lige et par citater mere fra tidligere deltagere i Frirum-grupper:
”…det er jo ikke fordi jeg vil gå hen til en af mine bedste veninder og sige, at her, det her, det er alle mine problemer, dem får du, så går jeg. Hvor her er det sådan, at vi læsser det hele på bordet, og så går vi ALLE sammen fra bordet.”
”Jeg får snakket i hvert fald én gang om ugen [med nogen]” – som svar på, hvad deltagerne bedst kan lide ved gruppen.